Dnes je pátek 22. listopadu 2019   ::   svátek má Albert   ::   světec dne sv. Cecílie, panna a mučednice

Kontakty:

Sídlo:
Římskokatolická farnost Hvězdlice
Nové Hvězdlice 79
683 41 Bohdalice

Kontaktní místo:
Farnost Hvězdlice
Náměstí 109
683 33 Brankovice

E-mail: hvezdlice@mojefarnost.cz

Světec dne

22. listopadu 2019

sv. Cecílie, panna a mučednice

+ asi r. 170

Legenda vypráví, že své panenství zasvětila Bohu a v den svatby svou výmluvností přiměla pohanského ženicha Valeriána, aby ji přijal pouze jako sestru. Obrátila jej i jeho bratra Tiburcia na víru v Krista, která se jim utvrdila viděním jejího anděla i věnců růží a lilií, dle jejího příslibu. Za pronásledování byli bratři popraveni a později byla umučena i Cecílie, jejíž bohatství chtěl římský prefekt získat, ale ona je zavčas rozdala chudým. Za hudby, při níž byla mučena, v srdci zpívala Pánu chválu. A toto místo legendy ji staví za patronku hudebníků. Pohřbena byla vedle krypty papežů a již před rokem 313 jí byla zasvěcena bazilika. V 16. století bylo její tělo shledáno výjimečně zachovalé.

Náměty a připomínky k podobě těchto stránek můžete zaslat na adresu farnosti hvezdlice@mojefarnost.cz