Dnes je úterý 23. října 2018   ::   svátek má Sabina   ::   světec dne sv. Jan Kapistrán, kněz

Kontakty:

Sídlo:
Římskokatolická farnost Hvězdlice
Nové Hvězdlice 79
683 41 Bohdalice

Kontaktní místo:
Farnost Hvězdlice
Náměstí 109
683 33 Brankovice

E-mail: hvezdlice@mojefarnost.cz

Světec dne

23. října 2018

sv. Jan Kapistrán, kněz

+ r. 1456

Pochází z Capestrano, v Perugii vystudoval práva a stal se soudcem v Neapoli. Za revoluce, ve vězení, si řekl: "Jak je pošetilé spoléhat na lidi!" a začal spoléhat na Boha. Za všechno své jmění byl propuštěn a po dohodě s manželkou vstoupil do řádu sv. Františka a stal se knězem. Jako znamenitý řečník, bosý obcházel Itálii a přísně se postil. Byl poslán do zemí za Alpami, přišel do Brna a Olomouce, kde jeho vlivem byly založeny františkánské kláštery. Kázal i v Jemnici a v Jihlavě. Do Prahy nebyl puštěn. Dál působil v Německu, v Polsku a roku 1456 pomohl v bitvě u Bělehradu zvítězit nad Turky. Při ošetřování morem stiženého vojevůdce se nakazil a v Iloku v Rakousku zemřel.

Náměty a připomínky k podobě těchto stránek můžete zaslat na adresu farnosti hvezdlice@mojefarnost.cz